Tirsdag den 19. november afholdes Den danske brint- og brændselscelledag 2019.
Arrangementet giver overblik over den interessante udvikling på brint- og brændselscelleområdet og afholdes i et samarbejde mellem Brintbranchen, Innovationsfonden, EUDP og Syddansk Universitet. Dagen foregår i Odense hos Syddansk Universitet i tidsrummet fra kl. 10 til 16.
Hvert år påbegyndes og afsluttes en række projekter indenfor brint-, elektrolyse- og brændselscelleområdet med støtte fra EUDP og Innovationsfondens programmer. Den danske brint- og brændselscelledag er en mulighed for at kunne holde sig opdateret på disse spændende projekter, høre resultater fra afsluttede projekter og netværke med branchekolleger.
I løbet af dagen vil flere forskellige projektledere præsentere deres seneste resultater, og der vil være lejlighed til spørgsmål og diskussion. Derudover vil der være poster sessions, hvor man i mere uformelle rammer kan lære mere om de præsenterede projekter.