Cecilie Brøkner

Langsigtet løft til dansk forskning og innovation

Regeringen og aftalepartierne har indgået en historisk flerårig aftale om forskningsreserven 2026–2029 – og dermed retningen for dansk forskning og innovation de næste fire år. Innovationsfonden glæder sig over de nye fireårige rammer og går nu i gang med at lægge den konkrete plan for udmøntning af midlerne.

Regeringen og et bredt flertal i Folketinget har indgået ’Aftaler om Forskning og Innovation 2026-2029’. Aftalerne indebærer, at der med finansloven for 2026 vil blive prioriteret over 19 mia. kr. til både langsigtede og strategiske investeringer i forskning og innovation i 2026-2029. Det er flerårigheden, der gør den nye aftale historisk.

- Det er netop den langsigtede retning og vilje til at turde prioritere, som dansk forskning og innovation har brug for. Vi vil også dykke ned i, hvordan fonden kan udnytte den agilitet, det giver, til størst mulig fordel for vores økosystem og for Danmark. Stor ros til regeringen og ministeriet for at tænke ambitiøst, siger Innovationsfondens direktør, Cecilie Brøkner.

Innovationsfonden skal udmønte 2,3 mia. kr. i 2026 – det højeste beløb siden 2020.

- Med fireårige rammer kan vi skabe endnu større impact for Danmark. Vi er stolte af den tillid, der bliver vist os, og vi glæder os til at bidrage til, at midlerne bliver omsat til løsninger og værdi for Danmark, siger Cecilie Brøkner.

Aftalen medfører følgende midler til udmøntning af Innovationsfonden:

Fireårige prioriteringer 2026-2029

  • Sundhed og Life Science: 1.3 milliarder DKK.
  • Grønne missioner: 1.2 milliarder DKK
  • Kritiske og digitale teknologier: 1.2 milliarder DKK - herunder 40 millioner til kernekraft.
  • Kvanteforskning: 866 millioner DKK.
  • Nyt nationalt program for forsvarsforskning: 705 millioner DKK.
  • Bioteknologi og biosolutions: 460 millioner DKK.
  • Strategisk rumprogram: 400 millioner DKK.
  • Nyt nationalt program for kunstig intelligens: 380 millioner DKK.

Etårige prioriteringer 2026

  • Grøn forskning, teknologi og innovation: 310 millioner DKK - Herunder 30 millioner DKK til energisystemer og hybridprojekter.
  • Nye grønne test og demonstrationsfaciliteter: 80.8 millioner DKK.
  • Nye kvante test- og demonstrationsfaciliteter: 50 millioner DKK.
  • Internationalt program til strategisk forskning- og teknologisamarbejde: 50 millioner DKK.
  • Dansk deltagelse i CHIP JU: 40 millioner DKK.
  • Tværgående internationalt forskningssamarbejde: 30.2 millioner DKK.
  • Styrkelse af Innoexplorer: 10 millioner DKK.
  • Erhvervs-ph.d. i Grønland og på Færøerne: 2.4 millioner DKK.

Innovationsfonden går nu i gang med at lægge den konkrete plan for udmøntning af midlerne

Læs aftalerne her