Æren og 500.000 kroner. Det var gevinsten, da drone-firmaet Robotto i går vandt TV2’s klimaprogram ”Min idé – vores mission”. Innovationsfonden har investeret 690.000 kroner i Robotto.
I tre uger har Kenneth Richard Geipel holdt på en hemmelighed. En stor hemmelighed. Mandag aften kunne han og resten af holdet bag endelig afsløre, at det var deres firma, Robotto, som løb med sejren i TV2’s klimaprogram ”Min idé – vores mission”.
- Jeg havde bestemt ikke regnet med, at vi ville vinde. Vi vil gerne sætte fokus på skovbrande, og at man kan bruge software-teknologi til at løse et konkret klima-problem, og vores projekt var derfor meget anderledes end de øvrige deltageres. Vi var nok lidt ”the odd one out”. Så vi er selvfølgelig meget glade – og lettede over, at vi endelig må fortælle nyheden, fortæller Kenneth Richard Geipel.
32 ideer som alle har potentiale til at være med til at løse klimakrisen er i de forløbne uger blevet præsenteret for det kræsne dommerpanel, som bestod af tv-vært Puk Elgaard, madentusiasten Claus Meyer, serieiværksætter og tidligere minister Tommy Ahlers, tegneserieforfatter Anders Morgenthaler og klimaktivist Selma de Montgomery.
Testet i Spanien
Kun et projekt kunne slippe gennem det sidste nåleøje, og det blev nordjyske Robotto, som udspringer af et bachelor-projekt på Aalborg Universitet.
Robottos software-teknologi er den eneste af sin art i verden og er udviklet til at begrænse skovbrande. Dronen kan med sine særlige kunstige intelligens opfange blandt andet røg, varme og ild og er dermed et uvurderligt redskab for brandfolk over hele verden, fordi den hurtigt kan kortlægge, hvordan branden udvikler sig.
- Vi har testet dronen i samarbejde med blandt andet myndighederne i Catalonien i Spanien, og vores undersøgelser viser, at vores drone kan begrænse en skovbrand med 60 procent og dermed også udledning af CO2 med 60 procent, fortæller Kenneth Richard Geipel.
Ingen nerver
Det var da også netop de lovende resultater og det enorme globale potentiale, som i sidste ende fik dommerne til at pege på Robotto som den rette vinder. Nu skal den ekstra saltvandsindsprøjtning bruges til at købe en endnu større drone og ansætte en kommerciel profil i firmaet, som lige nu består af fem partnere.
Men hvordan var det så at stå foran det skarpe dommerpanel og de rullende kameraer på landsdækkende tv?
- Jeg er nok den lidt irriterende type, som ikke bliver nervøs. Heller ikke foran et kamera eller dygtige kendte mennesker. Det var mest bare fedt at møde dem, fortæller Kenneth Reichard Geipel og tilføjer, at der også foregik en hel del grundig granskning af Robotto, som seerne aldrig fik set.
- Allerede da vi søgte om at være med, skulle vi aflevere en video med et pitch på to minutter af vores projekt, og undervejs skulle vi fremlægge dokumentation for vores resultater, ligesom dronen blev undersøgt af en specialist, fortæller han.
Virksomheden Robotto blev etableret i 2019, og undervejs har firmaet samarbejdet med GRAF (Det Catalanske Brandvæsen), Beredskabsstyrelsen, Nordjyllands Beredskab og Nationalstyrelsen Thy. Før Corona-krisen i 2020 blev det første spæde samarbejde etableret med brandvæsenet i bl.a. Sydafrika og Australien, og det samarbejde bliver nu genoptaget.
Fakta:
Robotto holder til i Aalborg – læs mere her: www.robotto.ai
Robotto modtog i 2020 en investering af Innovationsfonden under Innofounder-programmet, der er et udviklingsforløb for iværksættere, der ønsker at udvikle en innovativ idé til en økonomisk bæredygtig forretning
Nyhedsbrev
Tilmeld dig Innovationsfondens nyhedsbrev og få de seneste nyheder, søgemuligheder og arrangementer