""

Banebrydende smertebehandling sikret yderligere finansiering

Danske Hoba Therapeutics og et konsortium af nationale og internationale samarbejdspartnere modtager 18,4 mio. fra Innovationsfonden til videreudvikling af et lovende lægemiddel mod neuropatiske smerter.

Pressemeddelelse

350.000-450.000 danskere lever i dag med såkaldte neuropatiske smerter, der beskrives som konstante eller anfaldsvise moderate til svære smerter af brændende, stikkende, isnende eller jagende karakter. Den kroniske sygdom er forårsaget af sygdom eller læsion i nervesystemet og har store konsekvenser for patientens dagligdag, arbejdsevne og livskvalitet.

Projektgruppen har med en investering fra Innovationsfonden på 18.4 mio. sikret den fortsatte udvikling af lægemiddelkandidaten HB-086 til behandling af neuropatiske smerter og dermed et stort skridt henimod kliniske afprøvninger.

Med stigende fokus på behandlingen af kroniske smerter herunder nervesmerter (neuropatiske smerter) og et udækket behov for effektive, ikke afhængighedsskabende nye lægemidler med færre bivirkninger, er projektets gennemførelse af stor betydning for både patienter og samfundet.

- Hoba Therapeutics mål er at udvikle en bedre medicinsk behandling med færre bivirkninger til de mange patienter, der lider af neuropatiske smerter. Bevillingen fra Innovationsfonden gør det muligt for projektgruppen at fortsætte dette lovende projekt på et tidspunkt i udviklingen hvor finansiering generelt er blandt de største udfordringer, siger Kenneth A. Petersen, CEO i Hoba Therapeutics.

Lægemiddelkandidaten HB-086 er et endogent forekommende protein der kun findes i nervesystemet og har en betydning for genskabelsen af beskadigede nerver, samt besidder unikke smertestillende egenskaber overfor neuropatiske smerter. Allerede udførte forsøg har bekræftet effekten af behandlingen i en lang række prækliniske sygdomsmodeller. Resultaterne tyder på at HB-086 har en langvarig effekt af op til 3 ugers varighed, og derudover også har potentiale til at være et af de første lægemidler der har en modificerende effekt på den underliggende sygdom.

Projektet har til formål at etablere yderligere viden og data, der kan sikre en godkendelse til påbegyndelse af kliniske forsøg, i første omgang i raske frivillige forsøgspersoner og sidenhen i patienter. Resultaterne vil bidrage, ikke kun til en øget forståelse og beskrivelse af HB-086, men også til en bedre forståelse af de underliggende mekanismer der fører til sygdommen.

- Neuropatiske smerter er både en folkesygdom og et stærkt forskningsfelt i Danmark. Hvis forskning baner vej til en mere effektiv behandling af nervesmerter, vil det have store menneskelige og samfundsmæssige gevinster. Det er både højrisiko og kæmpe potentiale,” siger Peter Høngaard Andersen, direktør i Innovationsfonden.

Fakta og kontakt
Investering
Åben sektion, Investering

Program: Grand Solutions

Fondens investering: 18 mio.

Samlet budget: 24 mio.

Varighed af projektet: 2½ år

Projekts officielle titel: HB-086 (hMeteorin), an innovative biopharmaceutical development candidate for neuropathic pain

Partnere
Åben sektion, Partnere

Hoba Therapeutics
Hoba Therapeutics blev etableret i 2016 med finansiering fra Borean Innovation og Novo Seeds.

Deres mål er at udvikle bedre biologiske lægemidler til behandling af neuropatiske smerter og andre neurologiske sygdomme.

Columbia University Dept. Neurology
Columbia University er et af de ældste i USA (1909) og var blandt de første til at etablere et dedikeret program inden for neurologisk forskning. Professor M. Hirano leder et tværfagligt team af verdensklasse basale forskere, kliniske neurologer og onkologer, hvis mål er at identificere årsager, mekanismer og potentielle kure mod neuropatiske smerte forårsaget af kemoterapi.

Københavns Universitet, Novo Nordisk Foundation Center for Protein Research (CPR)
Novo Nordisk Foundation Center for Protein Research (CPR) blev etableret i 2007. CPRs vicedirektør, Professor Jesper Velgaard Olsen har siden 2009 ledet én af CPRs proteomics-grupper, et af de førende centre i verden indenfor analyser af dynamiske protein-protein interaktioner og protein-ekspressions profilering.

Aarhus Universitet – Institut for Biomedicin
Forskningen ved Institut for biomedicin dækker over en række forskellige forskningsområder, og instituttet leder eller deltager i en lang række forskningscentre. Christian B. Vægters gruppe er internationalt anerkendt for deres forskning af perifere neuropatier og rollen af gliaceller i nervesystemet.

Selexis
Selexis SA er førende i verden inden for udvikling af cellelinjer og leverer den højt specialiserede teknologi og ekspertise. Løsninger, der gør det muligt for Life science industrien hurtigt at opdage, udvikle og kommercialisere innovative lægemidler og vacciner.

Axxam
Axxam er en innovativ partnerforskningsorganisation (iPRO), der leverer videnskabsdrevne opdagelsesydelser til Life Sciences-virksomheder (Pharma, Biotech, Animal Health, Agrochemical and Nutrition).

Kontakt
Åben sektion, Kontakt

Kenneth A Petersen, Hoba Therapeutics
Tlf.: +45 31 10 12 85

Jesper V. Olsen, NNCPR -Københavns Universitet
Tlf.: +45 35 32 50 22

Christian Vægter, Aarhus Universitet
Tlf.: +45 61 30 36 42

Michio Hirano, Columbia University
Tlf.: +1 (212) 305-1319

Régine Brokamp, Selexis
Tlf.: +41 (0) 22 308 93 60

Katherina Orellana, Axxam
Tlf.: +39 345 087 7606

Thomas Bjerre, Innovationsfonden
Tlf.: 6190 5019, e-mail: thomas.bjerre@innofond.dk