""

Populær app sætter ind mod madspild

Ny app, som forhindrer madspild, er blevet et hit i landets største byer, og med et boost fra fondens InnoBooster-ordning har konceptet tiltrukket yderligere kapital fra investorer.

YourLocal hjælper butikker med at komme af med varer tæt på udløbsdatoen og giver forbrugeren mulighed for at købe mad til en brøkdel af originalprisen. Mad, der ellers ville have været spildt.

Og det har vist sig at være en så god idé, at supermarkeder som Føtex, Irma og Brugsen, grønthandlere, restauranter og lignende har tilsluttet sig projektet i København, Aarhus og Aalborg.

App’en fungerer i al sin enkelthed ved, at forretningen lægger et billede op af en vare, der er tæt på udløbsdato, til en speciel tilbudspris. Forbrugeren kan derefter slå til og dermed redde madvaren fra lossepladsen.

Iværksætterne bag YourLocal modtog i oktober en investering på 1,6 mio. kr. fra fondens InnoBooster-ordning. Det har været med til at sætte appen på landkortet hos private investorer.

- Det har helt klart givet os nye muligheder. InnoBooster-ordningen er med til at styrke vores case og gøre os mere attraktive for investorer siger Kasper Kastoft Nielsen.

Siden da har YourLocal modtaget en millioninvestering yderligere fra private investorer. Pengene kommer bl.a. fra medstifter af GoMore Lasse Gejl og tidligere direktør i 7-Eleven Christian Hoff.

Med et samlet investeringsboost på over tre mio. kr. har YourLocal fået krudt til at gå i krig mod madspild. Den ene halvdel af makkerparret bag app’en Kasper Kastoft Nielsen er ikke i tvivl om effekten fra InnoBooster.

- Jeg har allerede anbefalet flere andre iværksættere at søge InnoBooster. Det er en attraktiv mulighed for det rigtige projekt. Faktisk er jeg i gang med en hjælpe en anden startup med deres ansøgning lige nu, siger Kasper Kastoft Nielsen.

Iværksætternes mål er at nå ud til hele Danmark med deres app.

YourLocal
Fakta
Åben sektion, Fakta

I skrivende stund er YourLocal blevet downloadet af over 80.000 danskere og 500 forretninger. 

App’en giver brugeren nyt om billig mad i lokalområdet, der er tæt på udløbsdato.

Du kan finde mad fra erhvervsdrivende i København, Aarhus og Aalborg. Kommer snart til andre områder i Danmark.